Logistyka

Paleta drewniana czy plastikowa?

Palety plastikowe od dłuższego już czasu goszczą na rynku. Zdobyły dużą rzeszę zwolenników, ale nadal część przedsiębiorców zastanawia się, czy ich zakup jest korzystny?

Drewno czy tworzywo sztuczne?

Palety drewniane jeszcze do niedawna były standardem w przemyśle. Od dłuższego jednak czasu muszą konkurować z paletami plastikowymi, które są użytkowane coraz częściej. Dlaczego?

Producent palet z tworzywa sztucznego podkreśla, że palety plastikowe są bardzo higieniczne. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przemyśle spożywczym, gdzie utrzymanie odpowiedniej higieny jest priorytetem.

Mycie oraz dezynfekcja palet plastikowych nie jest problemem. Kolejną zaletą jest to, że plastik szybko schnie, dzięki czemu na paletach nie rozwijają się bakterie oraz grzyby. Palety drewniane, tak popularne do tej pory, trzeba poddawać specjalnym obróbkom termicznym lub chemicznym, które znacząco wpływają na koszt użytkowania palety drewnianej.

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie przedsiębiorcy jest opłacalność zakupu palet plastikowych. Warto wiedzieć, że tworzywo sztuczne jest bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne oraz mycie i dezynfekcję. Dzięki temu zakupione palety mogą służyć firmie przez wiele lat.

Transport i magazynowanie

Kolejnym elementem, który należy omówić jest transport oraz magazynowanie towarów. Palety plastikowe dzięki znormalizowanym wymiarom są łatwe nie tylko w magazynowaniu, ale również w transporcie. Europaleta wymiary 1200 x 800 mm pozwala na dużą oszczędność miejsca w czasie transportu.

Znormalizowana europaleta wymiary pozwala również na racjonalne gospodarowanie miejscem w magazynie. Dzięki możliwości przechowywania na regałach wysokiego składowania powierzchnia magazynowa wykorzystana jest maksymalnie.

Dużą zaletą są kolory palet, które pozwalają na szybkie zlokalizowanie towaru w magazynie. Dzięki bardzo zróżnicowanej kolorystyce przedsiębiorca jest w stanie przeznaczyć każdy kolor palety do transportu innych towarów. Takiej możliwości nie dawały palety drewniane.

W dzisiejszych czasach przemysł jest coraz bardziej ujednolicony. Producent palet zmierzając do standaryzacji produktu stara się, by transport oraz magazynowanie towarów było jak najłatwiejsze i generowało jak najmniejsze koszta, które bezpośrednio przekładają się na zyski przedsiębiorców.