Mimo znajomości rzeczy i sposobu działania przekaźniki bistabilne dotąd nie cieszyły się popularnością z pierwszych stron gazet. Zmiana uwarunkowań zmieniła ostatnio sposób spojrzenia na możliwości, jakie oferuje trafione rozwiązanie elektroniczne. Nacisk na optymalizację kosztów sprawił, że coraz częściej są brane pod uwagę w projektach.
Sposób sterowania przełącznikiem bistabilnym
Zastosowany w obwodzie przekaźnik bistabilny wydatnie ogranicza zużycie energii elektrycznej. Powodem jest brak konieczności ciągłego zasilania elementu układu. Do załączania styczników potrzebne jest napięcie, ale tylko w wybranym i zdeterminowanym przez konstrukcje, czasie. Impuls uruchamiający przełączniki bistabilne zawiera się w przedziale czasowym opisanym przez wartości od 15 ms do 1 minuty. Doświadczenie projektantów każe zastosować wartość optymalna 40 – 50 ms dające pewność reakcji i ograniczające straty mocy. Dla reakcji odwrotnej to jest zmiany położenia styków, trzeba odwrócić kierunek płynącego przez układ prądu. Wtedy przełącznik bistabilny zostanie rozłączony.Rozbudowane układy zawierające funkcjonalność przekaźnika bistabilnego posiadają układ scalony inicjujący akcję za pomocą kontrolera w układzie zwłoki czasowej.
Jak kontrolować stan przekaźnika
W przekaźnikach elektromagnetycznych zasilana cewka w momencie otwarcia ma zawsze styki zwarte. Dawało to zawsze bezpieczeństwo funkcjonowania podczas pracy urządzeń, które w czasie działania muszą być dozorowane z racji na przykład wytwarzania znacznych ilości ciepła.
Niestety rozpatrując przekaźnik bistabilny, takie założenie może być nietrafione. Z prostej przyczyny. W chwili podjęcia inicjatywy przełączniki bistabilne mogą znajdować się w jednym z dwóch stabilnych stanów. Konieczne jest odczytanie stanu połączeń. Drugim rozwiązaniem jest możliwość zresetowania urządzenia.Dodatkowo w tym stanie można zastosować dodatkową kontrolę stanu przez wygenerowanie podwójnego impulsu sprawdzającego. Druga akcja nie powoduje odwrócenia stanu, a tylko jego utrwalenie.
Przełącznik bistabilny generujący sprzężenie zwrotne daje pewność stabilności układu i racjonalności działania i kontroli.Dodatkowa kontrola układu sterowania daje pewność, co jest wartością dodaną i atutem. Podsumowując oczywiście wcześniej podniesione zalety ekonomiczne stosowania przełączników bistabilnych.