Technologia

Zanim wdrożysz system erp

Wdrożenie systemu erp powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, ale nie każde z nich przyniosą oczekiwane efekty. Kluczowe jest określenie swoich potrzeb i wymagań, na podstawie których powinno się wybierać oprogramowanie. Od czego w takim razie zacząć i na czym się skupić?

Chcesz wdrożyć system erp? Rozpocznij od stworzenia szczegółowej v wizji

Pierwszym krokiem przy wyborze systemu erp dla swojej firmy jest przeanalizowanie i spisanie swoich oczekiwań. Oczywiście wyznaczone cele należy uzgodnić z całą kadrą zarządzającą, która musi je zaakceptować. Jeśli określimy już główne założenia, znacznie łatwiej będzie wybrać nam właściwy system erp. Kolejną kwestią jest wybranie odpowiedniego wdrożeniowca.

Podczas wybierania systemu erp nie należy kierować się wyłącznie funkcjonalnością oprogramowania, ale przede wszystkim celami firmy. Stworzona wizja powinna być zrozumiała i czytelna. Dzięki temu firmie wdrożeniowej łatwiej i szybciej będzie przygotować odpowiednią ofertę oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych niedomówień i związanych z tym utrudnień w przyszłości.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Jeszcze zanim zaczniemy szukać samego systemu erp i firmy wdrożeniowej, należy stworzyć charakterystykę swojego przedsiębiorstwa i branży. Konieczne jest określenie swoich oczekiwań względem oprogramowania, które należy zweryfikować z wybranym dostawcą. Kolejną kwestią jest opracowanie dokumentu w formie raportu będącego uzasadnieniem projektu. Zebrane informacje mają wskazywać na słuszność decyzji dotyczącej inwestycji w system erp.

W cały przebieg procesu wdrożenia systemu erp powinien być zaangażowany komitet zarządzający projektem, wraz z jego menadżerem. Zadanie to najlepiej jest powierzyć specjalistom z zewnątrz, a nie angażować w to wyłącznie pracowników firmy.

Przechodzimy do znalezienia dostawcy i systemu erp

Na rynku jest wiele firm oferujących systemy erp i usługi wdrożeniowe. Nie każda z nich jest jedna godna polecenia. Pojawia się wobec tego pytanie, jak znaleźć zaufanego dostawcę i wybrać odpowiedni system erp? Należy liczyć się z koniecznością poświęcenia niemałej ilości czasu i dokładnego reaserchu. Zamiast skupiania się wyłącznie na rekomendowanych firmach, powinno się polegać na sobie, mając zawsze na uwadze swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Wybór pierwszej lepszej oferty nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy zapoznać się z ofertami co najmniej kilku firm oraz stworzyć listę dostawców i oprogramowania. Oczywiście powinny one wzbudzać zaufanie. Do obliczenia orientacyjnych kosztów inwestycji warto posłużyć się gotowymi kalkulatorami wdrożenia systemu erp. Konieczne jest dokładne opisanie firmy, aby możliwe było ocenienie jej rzeczywistych potrzeb.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.