Transport

Co to jest konfekcjonowanie towaru?

W sieci można znaleźć czasem ogłoszenia lub informacje o konfekcjonowaniu towarów. Nikt jednak nie wyjaśnia, co kryje się pod tym pojęciem. Warto, więc odpowiedzieć na pytanie konfekcjonowanie co to właściwie jest?

Konfekcjonowanie towaru

To po prostu jego kompletowanie i pakowanie w łatwe w transporcie i przenoszeniu pakunki. Nie należy mylić go z pakowaniem gotowych zakupów dla klienta. Konfekcjonowanie dotyczy raczej przepakowywania produktów w zestawu, które mogą już trafić na sklepowe półki do hurtowni.

Konfekcjonowanie co to?

Konfekcjonowanie obejmuje kilka różnych czynności. Podstawową z nich jest przygotowywanie pakietów promocyjnych. Jeśli w sklepie widzisz dwa szampony sklejone razem w zestaw lub małą saszetkę z próbką przyklejoną do odżywki do włosów, to to łączenie jest właśnie efektem konfekcjonowania. Pod to pojęcie podchodzi też naklejanie na zestawy etykiety. Może ona informować o gratisie. Etykieta może też być zakładana lub wsuwana na towar. Następną możliwością jest naklejanie na zestawy właściwych kodów kreskowych. Dzięki nim zestaw promocyjny może zostać sprzedany w sklepie. Kolejną możliwością jest pakowanie towarów w zgrzewki i kartony. Są to działania, które mają na celu ułatwienie transportowania poszczególnych towarów i przedmiotów.

Kto się tym zajmuje?

Konfekcjonowanie towaru nie jest trudną pracą, ale wymaga sporo skupienia i wysiłku. Przekładanie towarów, właściwe ich łączenie i opisywanie zajmuje sporo czasu, ale nie siły fizycznej. Zazwyczaj konfekcjonowaniem zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy. Rzadziej jest to traktowane jako element linii produkcyjnej. Zazwyczaj jednak nie jest to działanie opłacalne. Wyprodukowane towary trafiają na magazyny i to w nich powinno przebiegać konfekcjonowanie tak, by nie paraliżować działalności produkcji. Pamiętajmy też, że nie każdy wyprodukowany towar musi być zapakowany w opakowanie zbiorcze lub zestaw produkcyjny. W związku z powyższym, nie każdy musi być zafoliowany i sklejony. Właśnie dlatego konfekcjonowanie warto powierzać firmom zewnętrznym. Wiele z nich zajmuje się od razu wysyłką zestawów do hurtowni i sklepów. Dzięki temu wszystkie czynności związane z przygotowaniem zestawów nie są obciążeniem dla producenta.