Konfekcjonowanie towaru jest nazwą, która jako jedna z niewielu bardzo źle i niejednoznacznie się kojarzy. Źle jednak nie pod względem negatywnych konotacji, lecz bardziej z nieprawidłowym znaczeniem tego określenia. Konfekcjonowanie produktów większość z nas utożsamia z bielizną lub jako kategorie odzieży, a jest to duży błąd. Czym zatem jest dokładnie konfekcjonowanie towaru?
Znaczenie określenia konfekcjonowanie produktów
W największym uproszczeniu konfekcja towaru to po prostu jego pakownie lub ewentualnie przepakowywanie. I choć wydaje się to zupełnie niepotrzebne, to jednak dzięki temu zabiegowi nasze życie wygląda tak, jak wygląda. Mamy łatwy dostęp do towaru na półkach, który jest logicznie i przejrzyście wyeksponowany.
Konfekcja towaru — szersze zapoznanie się z tematem
Napisanie mimo wszystko tego, że konfekcja produktów to jedynie ich przepakowywanie, jest ogromnym uproszczeniem. Dziedzina ta jest znacznie bardziej rozbudowana i obejmuje o wiele więcej czynności, które trzeba zrealizować. Nadrzędnym celem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie towaru dla klienta, tak aby można go mu odpowiednio zaoferować, a tym samym zainteresować i oczywiście wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Warto jednak tu zauważyć istotny szczegół, że konfekcjonowanie towaru nie może ingerować w jego zawartość. Można na opakowanie nakleić nalepkę lub dodatkowy towar jako gratis, lecz nie można rozpakować oryginalnego opakowania.Co może zatem wchodzić w zakres czynności zaliczających się do konfekcjonowania towaru? Będzie to przede wszystkim jego etykietowanie, czyli umieszczanie na nim odpowiednich oznaczeń, celem uzupełnienia informacji podanych przez producenta na opakowaniu. Dodatkowo są to czynności takie, jak:
– nanoszenie kodów kreskowych,
– łączenie pojedynczych produktów w pakiety,
– dodawanie do pudełek gratisów.
Wiele z tych czynności wykonuje się ręcznie, lecz należy pamiętać, że konfekcjonowanie towaru nie opiera się automatyzacji i obecnie coraz większą ilość tych czynności wykonują już maszyny na taśmach produkcyjnych.
Kto może to realizować?
Oczywiście najpowszechniej realizują zadania konfekcjonowania towarów pracownicy danej firmy lub też ewentualnie sklepu sprzedającego określone produktu. Spotkać się jednak można już na rynku z wyspecjalizowanymi tylko i wyłącznie w tej dziedzinie firmami, których wynajęcie często jest znacznie bardziej opłacalne.