Uncategorized

Wiercenie w betonie – co należy wiedzieć?

W każdym domu pojawia się czasami konieczność wiercenia w betonie. Zazwyczaj nie jest to sytuacja, która wymaga ingerencji profesjonalistów. Wystarczy się dobrze przygotować.

Miejsce pracy

Wiercenie w betonie należy zawsze przeprowadzać wyłącznie w przygotowanych wcześniej miejscach. Operator wiertarki, powinien mieć pełną swobodę ruchów. Jest ona niezbędna do prawidłowego wykonania przewiertu w betonie. Dobrze jest oznaczyć miejsce otworu. Można go wymierzyć i zaznaczyć ołówkiem lub pisakiem. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierza się wykonać całą serię przewiertów w betonie. Wiercenie betonu najlepiej jest przeprowadzić w przygotowanej wcześniej ścianie. Dobrze jest zabezpieczyć ją przed zabrudzeniem. W tym celu można pod planowanymi otworami przykleić torebki, które mają zbierać kurz i brud. Dzięki temu, nie będzie potrzeby czyszczenia ściany i walki z uporczywym kurzem i pyłem. Warto też specjalnym czujnikiem przebiegu kabli sprawdzić rozkład instalacji elektrycznej.Dobrze jest też sprawdzić, czy ściana, w której planujemy wiercić nie jest ścianą nośną. Zrobienie w niej zbyt wielu przewiertów może osłabić wytrzymałość konstrukcji. Taki zabieg, należy skonsultować z architektem.

Udar

Przewierty w betonie wykonuje się wiertarką z udarem lub motowiertarką. W przypadku tej pierwszej, nie należy uruchamiać udaru zbyt wcześnie. Powinno się to zrobić, dopiero gdy poczuje się opór. Im twardszy okaże się materiał, tym mniejsza powinna być prędkość obrotowa. Wiercenie betonu wykonuje się wyłącznie do potrzebnej głębokości. Najprościej jest założyć na wiertło ogranicznik. Dzięki niemu nie będzie już potrzeby zastanawiania się, czy otwór jest wystarczająco głęboki. Razem z wiertarką należy używać wierteł z pokryciem diamentowym. Dzięki niemu, narzędzie to ma wystarczająco dużą twardość, aby móc robić przewierty w betonie.

Zaklinowanie

Jeżeli wiertło w trakcie wykonywania przewiertu w betonie, zaklinuje się, należy niezwłocznie przerwać pracę. Wyłączyć urządzenie i spokojnie wydostać wiertło z otworu. Dopiero, wtedy można na nowo rozpocząć podjętą pracę.Ważne, by nie robić nic na siłę ani w pośpiechu. Próby wiercenia betonu zaklinowanym wiertłem może skończyć się spaleniem cewek silnika wiertarki. Wtedy, właściwie będzie do wyrzucenia – bo naprawa może okazać się nieopłacalna.