Wykończenie wnętrz

Lampy do salonu – plafony

Plafoniera to rodzaj oświetlenia sufitowego. Taka lampa jest zamontowana blisko sufitu, dzięki temu światło jest rozproszone na większą skalę, także pomieszczenie jest lepiej oświetlone. Lampy sufitowe plafony nie cieszą się wprawdzie tak dużym zainteresowaniem, jak żyrandole wiszące, nie mniej jednak warto wziąć je pod uwagę. Dlaczego?

Plafoniera nie tylko dobrze rozprasza światło, ale co ważniejsze jest bardzo ładna, może pełnić również rolę dekoracyjną. Plafon do salonu będzie dobrym rozwiązanie, jeżeli wnętrze jest urządzone minimalistycznie, w stylu glamour albo skandynawskim. Lampy tego typu są bardzo eleganckie, przeważnie mają kształt koła, charakteryzuje je ładne obramowanie, choć niekiedy można spotkać również modele posiadające drobne kryształki. Lampy sufitowe plafon nie będą pasować wprawdzie do każdego wnętrza, aczkolwiek wpasują się doskonale w styl minimalistyczny.

Gdzie zawiesić plafon?

Lampa sufotowa plafon będzie pasować nie tylko w salonie, ale również w łazience, garderobie, przedpokoju, a nawet w pokoju dziecięcym. Chociaż plafon do salonu jest najczęstszą propozycją, to nie jest to jedyne miejsce, w którym takie oświetlenie będzie dobrze wyglądać. Plafony dają jasne, ciepłe światło koloru mlecznego, także sprzyjają relaksowi, wypoczynkowi.

Decydując się na zastosowanie we wnętrzach takiego oświetlenia, warto przejrzeć sieć. Po pierwsze w sklepach internetowych przeważnie mamy większy wybór, poza tym ceny są zdecydowanie dużo przystępniejsze, także być może uda nam się trochę zaoszczędzić. To bardzo eleganckie lampy, które z pewnością dodadzą wnętrzom szyku.

Pamiętajmy, że oświetlenie sufitowe nie załatwia sprawy – każde pomieszczenie powinno mieć kilka źródeł światła. Na pewno trzeba zaopatrzyć się w lampy stojące, podłogowe, ale również oświetlenie typowo dekoracyjne. Dobrym rozwiązaniem są kinkiety, które występują w różnych formach i kolorach, nimi można doświetlić ściany, obrazy, grafiki, a także inne elementy dekoracyjne. Warto pomyśleć również o oświetleniu punktowym, które będzie doświetlać poszczególne strefy na przykład stół w jadalni, blat kuchenny, miejsce przeznaczone do czytania, miejsce kąpieli w łazience czy strefę zabaw dla dzieci.