Maszyny i sprzęt

Wyświetlacze TFT LCD

Zastosowanie monitorów LCD jest coraz powszechniejsze ze względu na technologię łączącą jakość wykonania oraz wysokie parametry obrazu. Warto podkreślić, że użytkownik może dopasować wyświetlacz do swoich potrzeb za pomocą szeregu parametrów.

Wyświetlacze TFT LCD – krótka definicja

Monitory LCD, czyli liquid-crystal display to wyświetlacze ciekłokrystaliczne, tworzące obraz poprzez zmianę polaryzacji światła. Chęć poprawy jakości tworzonego obrazu spowodowała, że w przypadku kolorowych monitorów ciekłokrystalicznych zaczęto stosować matryce TFT.

Otrzymywany obraz zyskał na jakości poprzez dodanie kolejnej technologii, jaką jest TFT. TFT to Thin-Film Transistor, a więc tranzystory cienkowarstwowe. Użycie tej matrycy w wyświetlaczau TFT LCD w porównaniu do zwykłego wyświetlacza LDC:
– pozwala uzyskać dużo wyższą rozdzielczość,
– wpływa na lepszą ostrość barw,
– poprawia czas dostępu.

Wyświetlacze TFT LCD charakteryzują się licznymi parametrami, wśród których można wymienić między innymi: rozdzielczość, wielkość (przekątna ekranu, czyli cale), proporcje, jasność, interfejs, kierunek obserwacji czy nawet dostępność panelu dotykowego. Większość wymienionych parametrów jest podstawowa, jednak dostępność specjalnych rozwiązań uzależniona jest już od producenta danego modelu.

Wyświetlacz TFT LCD a jego zastosowanie w przemyśle

Przemysł to bardzo rozległa, ale i często wymagająca branża gospodarki każdego kraju. Wynika to z faktu, że wilgotność, dostęp światła i inne czynniki środowiskowe otoczenia w tym sektorze wpływają zarówno na pracowników, jak i na wykorzystywany sprzęt i maszyny produkcyjne.

Użytkownicy wyświetlaczy TFT LCD w sektorze przemysłowym zwracają przede wszystkim uwagę na:
– podwyższoną jasność najnowszych modeli tych monitorów,
– szeroki kąt widzenia w wielu dostępnych modelach,
– dostępność antyrefleksu, który pokrywa ekran wyświetlacza TFT LCD.
Niewątpliwie należy podkreślić, że monitory te są odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych (w określonym zakresie). Na przykład, wiele z nich może pracować w temperaturze -20 i +70 stopni Celsjusza.

Wyświetlacze TFT LCD stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja i dokładność. W wielu przypadkach kluczowy jest czas, który również można ustalać z użyciem wyświetlacza. Dlatego za ich pomocą można określić między innymi: skład przygotowywanego produktu, wymiary wycinanego produktu, ale również warunki pracy maszyny – temperaturę, ciśnienie i wiele innych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl