Wykończenie wnętrz

Najlepszy materiał na Twój nowy dom

W naszej polskiej kulturze istnieje wręcz tradycja budowania domów murowanych. Drewno wbrew różnym opinią z którymi możemy się spotkać jest równie wytrzymałym materiałem jak cegła.

W domach drewnianych wszystkie elementy są łączone za pomocą specjalnych wrębów lub metalowych łączników dlatego coraz częściej przekonujemy się do metody budowania domów z drewna czy drewnianych bali. Są to niezwykle piękne domy które kojarzą nas się głównie ze stylem góralskim.

 

Sprawdź też: sprzęt na budowę do wynajęcia w Boels

Firmy budowlane

W Polsce mamy wiele firm buduje domy z drewna, są to domki letniskowe z możliwością mieszkania w nich w okresie letnim. Nie wiele firm posiada w swojej ofercie budowanie domków całorocznych obejmujących zarówno sezon letni jak i zimowy bez ograniczeń. Domy takie mogą posiadać formę od mało skomplikowanego kształtu bryły aż do domów piętrowych z tarasami balkonami. To wszystko zależy od naszych oczekiwań i preferencji.

Zakres prac i odpowiedzialności

W większości przypadków firmy które stawiają domy z drewna nie obejmują wylewania fundamentów dlatego czynność tą musimy wykonać sami. Jeżeli budujemy dom z drewna to w miarę możliwości zaleca się aby instalacje elektryczną również położyła firma która stawia na dom. W przypadku budowy domy z bali, w balach można wywiercić otwory przez które można poprowadzić instalację, która powinna być umieszczona w plastikowych rurkach dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Jeżeli uiścimy dodatkową opłatę firmie która stawia nam dom wykona ona również pokrycie dachu, lakierowanie podłóg, wykończenie wnętrza czy też zbudowanie kominka. Wszystko zależy od klienta i jego wymagań. A jak wiadomo za dodatkową opłatą idzie zrobić wszystko w naszych czasach.

Przed zamówieniem domu należy przejrzeć oferty równych firm porównać je, zapoznać się z opiniami innych ludzi którzy już skorzystali z usług danej firmy. Może nawet w miarę możliwości skontaktować się z nimi i porozmawiać, co wiadomo w naszych czasach jest już małą granicą poprzez istniejące wszędzie portale komunikacyjne. Ważne jest abyśmy sprawdzili jakie elementy są wliczone w cenę, a za które prace będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Ważne jest również ilu firma posiada fachowców, czy w cenę wliczony jest nocleg dla całej ekipy montującej dom oraz czy firma zapewnia transport.

Część prac można też wykonać samodzielnie tzw. „metodą gospodarczą”. Znacząco obniża to koszt budowy, bo sam sprzęt budowlany można dziś wynajmować z równym powodzeniem jak ekipy budowlane. W  wypożyczalniach budowlanych bezproblemowo wynajmie dowolny sprzęt nie tylko firmom, ale też osobom prywatnym (wystarczy założyć rachunek).

Plusy i minusy domów z drewna

Plusy: 
to między innymi krótszy czas budowy niż w przypadku domów murowanych. Dom wykonany ze szkieletu jest lżejszy w związku z czym poniesiemy mniejsze koszty wykonania fundamentów. Ściany takich domów zajmują mniejszą przestrzeń niż domów murowanych w związku z czym mamy dodatkowe centymetry do zadysponowania. Sa to domy niezwykle stylowe posiadające swój urok i atmosferę.

Minusy: dom drewniany bardzo szybko się nagrzewa po włączeniu ogrzewania, ale po jego wyłączeniu bardzo szybko się wychładza, domy te powinny być zbudowane z drewna suszonego specjalną technologią w związku z czym może pływać to na dostępność materiałów na rynku i ich koszt. Technologia ta nie jest bardzo znana, wymaga znajomości wielu zasad i technologii. Sezonowość tego typu domów.

W wielu przypadkach domy z drewna nadal uważane są za domu elitarna na które nie każdy może sobie pozwolić. Jest to pewnego rodzaju luksus i odskok od tradycji budowania domów murowanych, ale zainteresowanie tego typu domami cały czas rośnie. Może kiedyś wzrośnie do tego stopnia co w Kanadzie czy USA gdzie tam jest to czymś normalnym a wręcz posiadanie domu murowanego jest innością.