Materiały budowlane

Skład opału – co to za miejsce?

Opał to bardzo dochodowy interes. Każdego roku kupujemy go, bo przecież zimy są naprawdę ciężkie i bardzo dają się nam we znaki. Niestety sytuację tę wykorzystuje niejeden nieuczciwy dostawca koksu. Jak możemy się zabezpieczyć przed różnymi sztuczkami tak, aby kupić dobry węgiel po korzystnej cenie?

Krok 1 – nic na szybko!

Przede wszystkim nie podejmujmy decyzji na szybko! Pójście do pierwszego lepszego składu i kupno ton węgla raczej nie skończy się dobrze. Oczywiście możemy mieć szczęście i wszystko będzie dobrze, ale najczęściej po prostu kupimy drogo kiepskiej jakości węgiel. Należy zatem z uwagą poszukać odpowiedniego składu opału.

Krok 2 – poszukiwany skład opału

Jak znaleźć dobry skład koksu? Na początek warto popytać znajomych i sąsiadów. Być może ktoś jest bardzo zadowolony ze swojego koksu i może polecić nam dobrego dostawcę opału. Czasem także jakiś znajomy powie słówko o uczciwym dostawcy opału i gotowe! Warto także popatrzeć na komentarze w internecie odnośnie danej firmy. Jeśli pojawiają się często zarzuty o za wysoką cenę w stosunku do jakości węgla, to lepiej wybrać innego dostawcę.

Krok 3 – sprawdź samodzielnie

Jeśli już znajdziemy skład koksu, który będzie nam odpowiadał, to warto mimo wszystko podjechać tam i chociaż sprawdzić, w jakich warunkach węgiel jest przechowywany. Choćby i bowiem był to najlepszy gatunkowo węgiel, to jeśli leży w wilgotnym miejscu, to niestety nie będzie się do niczego nadawał. Będzie drogi i kiepski – nie warto w to inwestować. Dobrze jest także choć delikatnie rzucić okiem na proponowany nam do zakupu węgiel. Jeśli widać albo czuć jakieś kamienie, to odstąpmy lepiej od zakupu.

Krok 4 – pytania

Nie bójmy się także zadawać pytań. Dostawca opału, z którym będziemy rozmawiać, ma obowiązek pokazania nam certyfikatów, skąd pochodzi węgiel i jakiej jest jakości. Ma to ogromne znaczenie. Jeśli bowiem w danym składzie koksu znajduje się węgiel z Białorusi, Rosji, Kazachstanu to niestety jest on znacznie gorszej jakości. Czasem niestety niektórzy sprzedają taki węgiel jako polski…

Krok 5 – przetestuj!

Jeśli wytypowaliśmy kilka składów węgla, to warto wypróbować ich opał. Jak to zrobić? Najlepiej jest kupić po worku węgla od każdego z nich i następnie sprawdzić, jaki węgiel najlepiej się spala u nas! Później zaś, na zimę, węgiel weźmiemy z najlepszego składu opału, jaki znaleźliśmy.

Oczywiście wykonanie powyższych kroków zajmuje nieco czasu, jednak efekty są naprawdę tego warte. Przez długie lata mamy dobrej jakości, tani węgiel!

Źródło: http://www.alpari.com.pl/hurt