Logistyka

Czym dokładnie jest paletyzacja?

Można zaobserwować, że paletyzacja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy przekonali się jeszcze do wspomnianego rozwiązania. Dlaczego warto postawić na paletyzację?

Układanie ładunków na paletach

Warto mieć świadomość, że omawiana paletyzacja w najprostszym możliwym ujęciu polega na układaniu towarów detalicznych na paletach zgodnie z potrzebami poszczególnych klientów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ona jednym z najbardziej istotnych procesów logistycznych. Umożliwia bowiem na przygotowanie określonych towarów do dalszego magazynowania, a później transportu.

Godny uwagi jest fakt, że paletyzacja w zdecydowanej większości przypadków odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednio zaprojektowanych robotów przemysłowych. Nazywane są one paletyzerami. Warto również wiedzieć, że wspomniane wielofunkcyjne maszyny mogą bez żadnego problemu przystosować się do różnego typu ładunków. W ten sposób będą w stanie bez żadnego problemu obsługiwać nawet kilka linii produkcyjnych w takim samym czasie.

Kiedy należy stosować paletyzację?

Należy zdawać sobie sprawę, że zastosowanie paletyzacji będzie opłacalne w momencie, gdy produkcja będzie wykazywała nie tylko i wyłącznie bardzo wysoką wydajność, ale również wymagała pracy stosunkowo dużej liczby osób. Warto wiedzieć, że przeważnie paletyzacja stosowana jest w branży mleczarskiej, cukierniczej, motoryzacyjnej i chemicznej.

Ponadto w zdecydowanej większości przypadków paletyzowane będą ładunki o bardzo charakterystycznych kształtach. Świetnym przykładem mogą być worki, pudełka oraz kartony. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że firmy przeważnie prócz paletyzacji będą świadczyły dodatkowe usługi. Może to być etykietowanie, zamykanie lub foliowanie.

Jakie są zalety paletyzacji?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów paletyzacji należy zaliczyć bardzo wysoką efektywność jeżeli chodzi o pakowanie ładunków w porównaniu do bardzo niskich kosztów eksploatacji. Zautomatyzowanie tego procesu będzie umożliwiało na zaoszczędzenie czasu, a także zwiększenie poziomu komfortu i bezpieczeństwa pracy.

Ponadto paletyzacja gwarantuje usprawnienie całego procesu pakowania oraz pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej. Robotyzacja całego procesu pozwala pracownikom skupić się na zupełnie innych, bardziej istotnych zadaniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.