Technologia

Jak naprawić wyświetlacz LCD w smartfonie?

Każdy użytkownik smartfonu wie, że jego najbardziej podatnym na zniszczenia elementem, jest oczywiście wyświetlacz LCD lub też znajdujący się na nim panel dotykowy. Wbrew pozorom, obydwa elementy nie stanowią całości i przed wymianą, powinny być dokładnie zdiagnozowane.

Warto zacząć od diagnozy

Jeśli ekran telefonu prawidłowo wyświetla barwy, działa dynamicznie i nie wykazuje żadnych przebarwień, to znak, że działa on w pełni poprawnie. Jeśli mimo to znajdują się na nim charakterystyczne „pajączki”, to jest to oznaka uszkodzenia digitizera, czyli panelu dotykowego, zamontowanego na powierzchni ekranu.

Oczywiście jeśli pęknięcie jest wystarczająco duże, to barwy na ekranie urządzenia mobilnego, nie będą wyświetlać się tak, jak powinny. Nienaturalne kolory, plamy i inne „zanieczyszczenia” ekranu, to znak, że uszkodzeniu uległ nie tylko panel, ale i znacznie droższy wyświetlacz LCD.

Jakie narzędzia warto mieć?

W związku z faktem, że wyświetlacze LCD to raczej bardzo delikatne elementy półprzewodnikowe, to do ich wyjmowania należy użyć tylko niewielkich narzędzi. Najlepiej, jeśli będzie to podstawowy zestaw śrubokrętów, plastikowa szpatułka, taśma dwustronna (do podklejania wybranych elementów) i sprężone powietrze.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wspomniane powietrze, gdyż za jego pomocą, trzeba będzie oczyścić wszystkie newralgiczne miejsca w układzie półprzewodnikowym telefonu. Po otwarciu pokrywy i zdjęciu wyświetlacza LCD, trzeba będzie dokładnie oczyścić wnętrze urządzenia. Najlepiej zrobić to sprężonym powietrzem!

Ile to kosztuje?

Własnoręczna wymiana wyświetlacza LCD w urządzeniu mobilnym, kosztuje o wiele mniej, niż skorzystanie ze wsparcia autoryzowanego serwisu. Niestety ta niska cena, przedkłada się na określone zagrożenia. Jednym z nich jest utrata gwarancji, która wynika z naruszenia wewnętrznych plomb.

Podsumowując, dobry wyświetlacz LCD raczej nie uszkodzi się „sam z siebie”. O wiele większym wyzwaniem są uderzenia mechaniczne, które nie tylko mogą uszkodzić element dotykowy, ale też mogą doprowadzić do zniszczenia wyświetlacza. Tak czy inaczej, własnoręczna naprawa zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu. Dlatego osoby, które nie posiadają odpowiednich umiejętności, powinny skorzystać ze wsparcia fachowców.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.