Logistyka

Epal Polska, czyli wysoka jakość i odpowiednie standardy

Dążenie do standaryzacji wszystkich popularnych nośników służących w transporcie i procesach magazynowania, czyli między innymi popularnej palety, sprawiło, że Epal jest rozpoznawalną marką, która przede wszystkim cechuje się wyjątkową jakością oraz uznaniem na całym świecie.

Epal Polska – międzynarodowe standardy

Epal, czyli międzynarodowa organizacja European Pallet Association zrzesza przede wszystkim producentów palet oraz firmy zajmujące się naprawą palet certyfikowanych z całej Europy. Towarzystwo ma przede wszystkim czuwać nad ich jakością oraz zachowaniem najważniejszych standardów, które głównie przejawiają się w zachowaniu odpowiednich wymiarów i parametrów każdego nośnika oraz wykorzystaniem do ich produkcji tylko takiego drewna, które spełnia ściśle określone wymogi. Epal polska współpracuje także z niezależną organizacją audytorską Bureau Veritas oraz najważniejszymi organizacjami logistycznymi, które przede wszystkim szukają takich rozwiązań, które usprawnią i będą generować oszczędności w całym łańcuchu dostaw.

Najważniejsze normy i certyfikaty

Towarzystwo od palet, które czuwa nad ich jakością oraz na bieżąco kontroluje poprawność każdego tego rodzaju nośnika, działa w oparciu o kluczowe standardy, czyli Unijną Normę EN-13698-1 oraz Kodeks UIC 435. W wyniku tego wszystkie palety posiadają takie same wymiary i parametry, co sprawia, że są powszechnie wykorzystywanym nośnikiem, który zapewnia elastyczne i wydajne procesy logistyczne na całym świecie. Kluczowa jest również produkcja wszystkich ich typów, czyli w kilku znormalizowanych wymiarach, aby nie pojawiała się potrzeba korzystania z niestandardowych nośników. Działania te wpływają znacząco na rozpoznawalność marki Epal i co za tym idzie, również na jej coraz częstsze wykorzystywanie.

Ściśle określone wymiary i komponenty

Ścisłym kontrolom podlegają wymiary każdej palety, parametry każdego, nawet najmniejszego komponentu jak gwoździe i wkręty, a także jakość samego drewna. Musi ono charakteryzować się odpowiednią wilgotnością, jakością i pochodzić z określonego gatunku drzew. Nie może być również poddawane żadnej obróbce chemicznej. Oprócz wymiarów paleta także musi charakteryzować się taką samą wagą, więc surowiec odpowiedniej jakości jest nie mniej ważny od pozostałych komponentów. Dzięki temu ich jakość jest niepodważalna.