Maszyny i sprzęt

Praktyczne przykłady optymalizacji procesów

Optymalizacja procesów staje się efektywna dopiero w momencie, gdy zaczyna przynosić wymierne korzyści, wyręczając ludzi w różnych obowiązkach i w ten sposób przekładając się na ich szybszą i lepszą pracę. Najlepiej można to wyjaśnić na konkretnych przykładach. Prezentujemy je poniżej.

Automatyczna rezerwacja noclegu

Na sam początek coś prostego. Coś, z czego w tym momencie korzystają już niemalże wszyscy turyści i niemalże wszyscy właściciele obiektów noclegowych. Niestety – dalej nie wszyscy.

Standardowo rezerwacją poszczególnych pokoi zajmowali się recepcjoniści. Musieli ręcznie wklepywać do programów komputerowych różne dane, sprawdzać wolne terminy i być bez przerwy do dyspozycji dzwoniących lub piszących turystów. Optymalizację procesów w tym przypadku można przeprowadzić w prosty sposób. Wystarczy posłużyć się odpowiednią technologią.

Turyści mogą sami rezerwować dla siebie pobyty, korzystając z wirtualnych kalendarzy. To sprawi, że recepcjonista będzie mieć znacznie mniej pracy, a być może nawet okaże się całkowicie zbędny.

Prostsza weryfikacja leadów

Codziennie odpowiadanie na zgłoszenia potencjalnych partnerów biznesowych to zadanie niesamowicie czasochłonne. Zazwyczaj odpowiada za nie jedna osoba. A często nawet ona sama nie daje sobie z nim rady.

A gdyby tak to uprościć? Jak najbardziej jest to możliwe. Wbrew pozorom zakładka na stronie z kontaktem biznesowym nie powinna zawierać standardowego adresu e-mail. Znacznie lepiej umieścić w niej wyłącznie specjalny formularz kontaktowy. Z jego pomocą znacznie łatwiej i szybciej można będzie zidentyfikować każdą osobę.

Oczywiście gdy taki potencjalny klient prawidłowo wypełni formularz, od razu otrzyma odpowiedź, że jego zgłoszenie zostało zarejestrowane. Optymalizacja procesów w przypadku weryfikacji leadów jest wręcz kluczowa.

Dodatkowe oprogramowania

Zawsze, absolutnie zawsze warto też szukać specjalnych rozwiązań branżowych. W każdej branży używa się innych narzędzi i technologii. Trzeba być z nimi na bieżąco, by potrafić je stosować.

Dla optymalizacji procesów bardzo ważne jest umiejętne (i regularne!) posługiwanie się tymi najnowszymi i najnowocześniejszymi technologiami. W tym momencie pewne programy czy aplikacje mogą zostać wykorzystane przez każdą firmę, nawet tą jednoosobową, która zajmuje się dość niszową branżą.

Mając w ekipie doświadczonych informatyków, można też pomyśleć o stworzeniu swojej własnej aplikacji czy własnego programu. W wielu przypadkach będzie to naprawdę świetny i efektywny pomysł.