Materiały

Co może wpływać na pracę chwytaka magnetycznego?

Choć chwytak magnetyczny sprawia wrażenie stabilnego, niezawodnego i wręcz „cudownego” narzędzia pracy, nietrudno dojść do wniosku, że wpływ na jego pracę mogą mieć teoretycznie „neutralne” właściwości otoczenia. Co zatem może wpłynąć na znaczne zmniejszenie udźwigu chwytaków? Jak uniknąć problemów związanych w tym zjawiskiem?

Szczeliny powietrzne i inne szczegóły

Chwytaki magnetyczne zaprojektowane są w ten sposób, by jak najbardziej zmniejszyć czynniki odpowiedzialne za osłabienie pola magnetycznego spiekanych magnesów neodymowych. Niestety w praktyce – mimo wielu zabezpieczeń – nie jest to do końca możliwe. Jedną z przeszkód jest (opcjonalna) szczelina powietrzna.

Jak wiadomo, powietrze bardzo słabo przewodzi pole magnetyczne. Oznacza to, że nawet niewielka szczelina, może znacząco wpłynąć na osłabienie siły przyciągania elementu stalowego. Co ciekawe, niektóre chwytaki „dopuszczają” pojawienie się szczeliny o grubości nie większej niż kilka nanometrów. Oznacza to, że elementy chropowate będą przyciągane znacznie słabiej.

Temperatura pracy

Mało kto wie, że na pracę chwytaka magnetycznego, może też wpłynąć temperatura, w jakiej sprzęt ten pracuje. Zależność ta wynika z właściwości spiekanych magnesów neodymowych, których przyciąganie jest odwrotnie proporcjonalne do wzrostu temperatury otoczenia. O jakie wartości konkretnie chodzi?

Zdecydowana większość producentów chwytaków magnetycznych dopuszcza możliwość ich wykorzystania w temperaturze dochodzącej do 80 stopni Celsjusza. Powyżej tej wartości chwytak magnetyczny neodymowy nie może być wykorzystywany, gdyż może to doprowadzić do upuszczenia detalu i niebezpiecznego wypadku.

Gatunek stali

Na nośność chwytaka magnetycznego wpływ ma też gatunek stali. Im więcej jest w niej żelaza, tym więcej stali dany sprzęt może podnieść. Należy przy tym podkreślić, że wartości katalogowe podawane przez producentów nie zawsze są całkowicie precyzyjne. Analizując je, warto uwzględnić pewien margines błędu.

Podsumowując, chwytak magnetyczny to wygodne narzędzie do podnoszenia elementów stalowych, aczkolwiek jest to sprzęt bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Ich wpływ na pracę chwytaka powinien być dokładnie opisany w instrukcji użytkowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.