Technologia

Panele fotowoltaiczne – szansa na dom tani w utrzymaniu

Z roku na rok odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność. Najczęściej wybieramy panele fotowoltaiczne, które energią słoneczną zasilają nasze domy i firmy. Co trzeba wiedzieć nim przystąpimy do montażu paneli słonecznych?

Jak powstaje energia i co się z nią dzieje?

Fotowoltaika to moduły fotowoltaiczne, które dzięki krzemowym ogniwom przetwarzają energię słoneczną w elektryczną.

Warto wiedzieć, że dzięki zmianom Ustawy OZE z 2109 roku każda osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł na własne potrzeby może ją magazynować i jednocześnie przekazać nadwyżkę do sieci energetycznej. Dzięki takiemu sformułowaniu w ustawie każdy wytwórca energii na własne potrzeby stał się prosumentem, czyli osobą, która jednocześnie wytwarza i konsumuje energię.

Dzięki takiemu zapisowi właściciele paneli fotowoltaicznych nie muszą martwić się utratą nadwyżki energetycznej, jak działo się to w ubiegłych latach.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. Warto jednak pamiętać, że wcześniej trzeba dokładnie zorientować się, czy jest to dobra lokalizacja.

Najkorzystniejsza jest południowa część dachu. Ze względu na wędrówkę słońca należy skoncentrować się na ustawieniu południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Ważne jest również, by dach nie był zacieniony przez budynki lub drzewa.

Nachylenie dachu również ma znaczenie. Najkorzystniejsze jest nachylenie pod kątem 30 – 40 stopni.

Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne można zamontować również na ziemi. Konieczne jest zbudowanie specjalnej konstrukcji, na której zostaną umieszczone ogniwa fotowoltaiczne. Jest to wyższy koszt, ale jednocześnie dzięki dużej powierzchni można wybrać optymalne ustawienie paneli, co nie zawsze jest możliwe na dachu budynku.

Konstrukcje naziemne mają jeszcze jedną zaletę. Dzięki rusztowaniom, na których spoczywają panele fotowoltaiczne ich wentylacja jest dużo lepsza niż na dachu budynku. Warto również pamiętać, że w razie ewentualnych awarii dostęp do paneli jest dużo wygodniejszy niż na dachu.

Panele fotowoltaiczne to szansa na spełnienie marzeń o darmowej energii. Nie można również zapominać, że odnawialne źródła energii to duża szansa dla naszej planety.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.