Technologia

Wykorzystywanie trawersów w różnych gałęziach przemysłu

Transport bliski to coś, bez czego nie może obejść się współczesny przemysł. Jest to transport wewnętrzny, o ograniczonym zasięgu, lądowy najczęściej, który odbywa się przy pomocy przenośników i dźwigni. Transport ten może odbywać się w obrębie zakładu przemysłowego lub placu budowy. W transporcie bliskim wykorzystuje się trawersy.

Co to są trawersy?

Jest to poprzeczna belka, która oferuje kilka punktów podwieszenia. Stosuje się ją do transportu i podnoszenia elementów o dużym ciężarze i nietypowym kształcie. Zarówno rozmiary jak i parametry trawersów dostosowuje się do ładunku przenoszonego. Zasadą jest jednak to, że trawersy stosowane są tam, gdzie nie radzą sobie tradycyjne metody. Są idealne również wtedy, kiedy wysokość żurawia jest zbyt mała i nie zapewnia bezpiecznego transportu ładunku. Trawersy to doskonałe rozwiązanie także tam, gdzie transport ładunku przekracza udźwig pojedynczego dźwigu i dla ładunków o nietypowych rozmiarach, oraz w przypadku wielu ładunków.

Rodzaje trawersów

Istnieją trzy podstawowe rodzaje trawersów. Pierwsze z nich to proste, które stosuje się do podnoszenia ładunków, które są ciężkie i długie. Kolejne to tzw. H-trawersy, które wykorzystuje się do podnoszenia ciężkich ładunków, które mają kilka punktów zaczepienia. Występują w zestawie z hakiem stałym i regulowanym.Trawersy specjalistyczne przeznaczone są do transportu stalowych palet koszowych, worków big-bag oraz innych nietypowych elementów.Wszystkie trawersy posiadają w zestawach haki, elektromagnesy, chwytaki pneumatyczne, uchwyty i kleszcze. Niektóre z nich posiadają manualną albo mechaniczną zmianę rozstawu urządzeń chwytających. Pozwala to swobodnie manipulować przenoszonym sprzętem.

Wykorzystanie trawersów

Trawersy to urządzenia, które wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłowych. Najpopularniejsze to stałe punkty podwieszenia, przestawne punkty podwieszenia, samopoziomujące, do worków typu big-bag, do wózków widłowych i do kontenerów. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przemieszczenie dużych ładunków, które mają kilka metrów długości. W takich przypadkach potrzebne jest kilka punktów, na których można podnieść ładunek i wtedy dobrze jest zastosować konstrukcje z trawersów.

Trawersy dostępne są w ofercie Cecho.