Technologia

Zastosowanie robotów przemysłowych w przemyśle drzewnym

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że roboty przemysłowe wykorzystywane są obecnie w bardzo dużej liczbie dziedzin. Jakie zastosowania mają omawiane urządzenia? Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze robota?

Zastosowanie robotów przemysłowych w budownictwie drewnianym

Należy mieć świadomość, że roboty przemysłowe już od dawna znajdują ogromne zastosowanie w przemyśle meblarskim. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że są wykorzystywane w produkcji domów drewnianych. Doskonale sprawdzą się przy tworzeniu różnego rodzaju konstrukcji ryglowych.

Godny uwagi jest fakt, że robot jest odpowiednio zintegrowany w maszynie przeznaczonej do montażu konstrukcji szkieletowej. Jego zadaniem jest wkładanie różnych rodzajów słupków do szkieletu. Warto wiedzieć, że w trakcie wspomnianego procesu wkładania urządzenie będzie rozróżniało słupki specjalne i standardowe.

Elastyczne zastosowanie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że roboty są doskonałym rozwiązaniem w przypadku produkcji seryjnej. Nie tylko działają stosunkowo szybko i precyzyjnie, ale również odciążają operatora. Roboty znajdują również zastosowanie do transportu materiałów w technologii magazynowania. Świetnym przykładem może być sortowanie.

Należy zaznaczyć, że na linii produkcyjnej może znajdować się robot, którego zadaniem będzie pobieranie płyt z magazynu, a następnie odkładanie na elementy. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw wykorzystuje urządzenia przy nakładaniu tynku lub kleju.

Zastosowanie robotów w przemyśle

Warto wiedzieć, że omawiane urządzenia są odpowiednio dostosowane do różnorodnych wymagań, które są stawiane przez klientów. Istotne znaczenie ma zatem wybranie właściwego rodzaju robota. Na rynku dostępne są wersje z kinematyką równoległą lub szeregową.

Godny uwagi jest fakt, że roboty ze wspomnianą kinematyką szeregową stosowane są przeważnie w przemyśle obróbki drewna. Oczywiście roboty przemysłowe mogą czasami konkurować z portalami. Ogromnym atutem urządzeń jest ich bardzo długa żywotność. Produkty znajdujące się w szerokiej ofercie asortymentowej renomowanych producentów są w stanie pracować bez żadnej przerwy nawet przez 365 dni w roku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.