Uncategorized

Jak drukuje się na odzieży?

Drukowanie na odzieży to proces dość skomplikowany, który wymaga odpowiedniego doświadczenia, umiejętności, ale też profesjonalnego sprzętu. Na czym zatem polega technika sublimacji na koszulkach i czym tak naprawdę jest papier transferowy?

Papier i jego specjalistyczne właściwości

Aby projektowany druk sublimacyjny na tkaninach mógł stać się rzeczywistością, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego papieru. Mowa tu oczywiście o papierze transferowym, na który nakłada się określony, kolorystyczny wzór. Wykorzystuje się do tego celu profesjonalne drukarki, dzięki którym jakość wydruku jest bardzo wysoka. Po nadrukowaniu i osuszeniu barwnika, można przygotować papier i odzież do dalszego nadruku.

Transfer kolorów, czyli magia ciepła

Profesjonalna Sublimacja na koszulkach jest możliwa tylko wówczas, gdy wykorzystuje się do tego celu wysoką temperaturę. W tym celu nakłada się kartkę z nadrukiem (oczywistym jest, że powinno być to odbicie lustrzane) na wybrany fragment odzieży. Następnie – przy użyciu specjalnej pracy – obraz jest przedrukowany z papieru wprost na podłoże, czyli tkaninę. Zaleca się, aby w jej skład wchodził poliester, przy czym kwestią drugorzędną jest jego procentowa zawartość w łącznej masie tkaniny.

Technologia sublimacji – co to takiego?

Mówiąc o technologii druku sublimacyjnego na tkaninach, trzeba również wziąć pod uwagę zjawisko, które jest do tego celu wykorzystywane. Mowa tu oczywiście o sublimacji, która polega na bardzo szybkiej zmianie stanu skupienia z substancji stałej do gazowej (z pominięciem stanu ciekłego). Oznacza to, że barwnik znajdujący się na papierze jest sublimowany do postaci gazowej. Uzyskany w ten sposób gaz przenika do odzieży, co prowadzi do jej zabarwienia w żądany przez operatora sposób. Aby druk sublimacyjny na tkaninach był jak najbardziej wyrazisty, konieczne jest, by płaszczyzny papieru i tkaniny były jak najbliżej siebie. Dzięki temu, gaz nie rozprzestrzenia się po całej powierzchni odzieży, lecz trafia dokładnie tam, gdzie ma trafić.

Podsumowując, sublimacja na koszulkach to bardzo ciekawy proces, bez którego nie sposób wyobrazić sobie barwionych w różnoraki sposób elementów odzieży. W ten sposób można stworzyć ciekawy motyw reklamowy lub też uwiecznić zdjęcie bliskiej osoby.