Uncategorized

Złom stali oraz metali coraz bardziej cennym towarem

Skupy złomu działające w Polsce rozwijają się w zawrotnym tempie. Przybywa miejsc, gdzie można oddać złom stali, metali kolorowych, szlachetnych, a nawet metali ziem rzadkich. To skutek tego, że rośnie zapotrzebowanie na takie surowce w przemyśle, a zasoby surowców w naturze są coraz mniejsze, coraz trudniej dostępne, a tym samym ich wydobycie kosztuje coraz więcej. Nie bez znaczenia jest również to, że wydobycie degraduje środowisko naturalne.

Skupy najpowszechniejszych surowców wtórnych jak stal czy metale kolorowe działają niemal w każdym polskim mieście. Z kolei punkty przyjmujące złom metali szlachetnych i rzadkich zazwyczaj spotyka się w największych ośrodkach miejskich, szczególnie tam, gdzie istnieje przemysł, skąd mogą takie surowce pochodzić. Coraz więcej skupów złomu i metali działa przez internet, dokonując zakupu surowca, szczególnie w większych ilościach, bezpośrednio u klienta. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz cenniejsze surowce wtórne, należy się spodziewać, że działalność tego typu będzie przybierać na znaczeniu, a skupów złomu będzie systematycznie przybywać.

Co można oddać na skup złomu stali i metali?

Asortyment surowców wtórnych, jakie są przyjmowane przez skupy złomu jest bardzo szeroki. Najpowszechniejszym jest oczywiście złom stali. Poza zwykłą stalą skupowane są jej specjalne odmiany jak węgliki spiekane czy stal szybkotnąca (HSS). W większości takich miejsc prowadzony jest też zazwyczaj skup metali kolorowych, czyli miedzi, aluminium, cyny, mosiądzu czy cynku. Do rzadszych surowców wtórnych należą metale szlachetne, jak srebro, złoto, platyna i pallad, oraz metale rzadkie, czyli głównie wolfram, molibden tantal czy tytan. Oddając surowce na skup metali kolorowych czy innych, należy się liczyć z tym, że transakcja taka będzie zarejestrowana, a to po to, aby w razie potrzeby dotrzeć do osób, które pozyskują złom z nielegalnych źródeł, na przykład z kradzieży.

Rosnące znaczenie skupów złomu stali i metali

Rosnące zapotrzebowanie na stal i różnego rodzaju metale spowodowana jest z jednej strony wzrostem populacji, a z drugiej rozwojem gospodarczym wielu państw przy jednoczesnym rozwoju technologicznym. Surowców, które są nieodnawialne, jest w naturalnym środowisku coraz mniej, a zatem rośnie też jednocześnie koszt ich wydobycia. To powoduje, że skup złomu metali jest alternatywnym źródłem poszczególnych materiałów. Jest to przy tym pod wieloma względami metoda łatwiejsza, ponieważ otrzymuje się niemal czysty surowiec, który nie wymaga już tak wiele obróbki.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów ze skupem metali kolorowych i weglików spiekanych – Zlomweglika.pl.