Logistyka

Uniwersalne palety EPAL – skąd ta gwarancja jakości?

EPAL czyli the European Pallet Association to stowarzyszenie, które nadzoruje produkcję palet. Nie są to jednak zwykłe palety, ale palety EPAL, które mają spełniać normę europejską UNE-EN 13698-1, a ona ściśle określa wymiary nie tylko samej platformy, ale także każdego najmniejszego elementu, a nawet jej wagę.

Wymiary palety EPAL

Produkcja palet epal może być prowadzona tylko przez firmy posiadające specjalny certyfikat. Dzięki temu kontrola jakości odbywa się na każdym etapie wytwarzania, a klient otrzymuje produkt wysokiej jakości. Również naprawy mogą się odbywać tylko w takich miejscach. Paleta, która zostanie naprawiona przez producenta bez certyfikatu, traci swoją normę europejską i przestaje być EPAL. Wymiary oraz standardy tego typu nośnika zostały pierwszy raz zastosowane w 1950 roku przez szwedzką firmę, która za główny cel postawiła sobie dostosowanie palet do wszystkich wózków widłowych, które służą do przeładunków. Najpopularniejsza EPAL, nazywana również EUR i EUR1 posiada wymiary 1200 x800 x 144 mm. Jej waga to około 25 kg, a maksymalne obciążenie nośne to 1500 kg.

Produkcja palet EPAL

W 2019 roku wyprodukowano 96,2 mln tych nośników. Każda firma, która produkuje tego typu platformy, musi posiadać specjalny certyfikat. To najczęściej przedsiębiorstwa, które mają nadzór nad całym procesem wytwarzania oraz nad wyborem surowców. Drewno, z którego powstaje eropaleta musi być bardzo dobrej jakości oraz specjalnie suszone, aby nie rozwijały się na nim pleśnie i grzyby. Tylko w ten sposób można uzyskać odpowiednią wagę oraz wytrzymałość każdej platformy do przeładunków i magazynowania. Każdy element z osobna również przechodzi ścisłą kontrolę: belka, deska, wspornik oraz gwoździe i wkręty muszą posiadać odpowiednie wymiary oraz, w przypadku gwoździ lub wkrętów, specjalne certyfikaty.

Jakość widoczna gołym okiem

Każdy, kto widział palety EPAL, może potwierdzić, że zdecydowanie charakteryzują się one wysoką jakością. Widoczne jest to w konstrukcji, jakości drewna oraz wszystkich wykończeniach. Każda europaleta posiada specjalny znacznik, który jest umieszczany na wspornikach. Jest to skrót EUR, EUR1 lub po prostu EPAL. To zdecydowana gwarancja jakości oraz standardów europejskich. Nie ma się więc właściwie co dziwić, że w ostatnim czasie europalety stały się popularnym materiałem na meble domowe lub ogrodowe. Stoły, kanapy czy ławki z palet prezentują się solidnie i takie też są.