Uncategorized

Druk sublimacyjny w codziennym życiu

Druk sublimacyjny wykonuje się poprzez zastosowanie metody sublimacji, czyli wykorzystania zjawiska przejścia z stanu stałego w stan gazowy z pominięciem fazy ciekłej. Aby uzyskać nadruk sublimacyjny potrzeby jest specjalistyczny papier transferowy oraz atrament. Poprzez działanie bardzo wysokiej temperatury (160 – 180°C). Na papier nadrukowuje się pożądany wzór, a następnie przygrzewa się do danego materiału np. do koszulki. metoda sublimacji pozwala na trwałe wykonanie projektów z niekończącymi się możliwościami.

Na jakich materiałach najlepiej wykonać nadruk sublimacyjny?

Jeżeli chcemy odwzorować nasz projekt na odzieży warto wybierać tkaniny poliestrowe. Jeżeli nie mamy ochoty użyć materiałów wykonanych tylko ze sztucznej tkaniny można zastosować materiał z domieszką poliestru. Dzieje się tak ponieważ atrament drukarski najlepiej wnika w cząsteczki tego właśnie materiału, co daje efekt odwzorowany na materiale jak najlepiej. Nie jest też tak, że na innym typie materiału druk sublimacyjny nie wyjdzie, owszem wyjdzie ale możliwe jest, że wzór z papieru nie będzie identyczny pod względem ostrości i kolorystyki. Oczekując na realizację pomysłu trzeba mieć tą zależność na uwadze.

Czy kolor tkaniny ma znaczenie podczas druku sublimacyjnego?

Kolor materiału ma znaczenie przy nadrukach z wykorzystaniem metody sublimacji. Aby kolory nie straciły na swej jakości najlepiej wykorzystać białe tkaniny. Oczywiście zastosowanie innej gamy kolorystycznej jest możliwe, przy czym barwy mogą zmieniać się pod wpływem koloru tła. Podając przykład, jeżeli drukujemy na tle białym, możemy mieć pewność, że kolorystyka będzie odwzorowana identycznie. Jednakże wybrany ówcześnie kolor żółty może nieco zmienić barwę atramentu. Mając na uwadze te wskazówki z pewnością osiągniemy dobry efekt.

Gdzie jeszcze jest obecna metoda sublimacji?

Wokół nas jest wiele inwencji twórczej realizowanej przy pomocy metody sublimacji. Została ona rozpowszechniona wśród branży poligraficznej dzięki niezwykłej trwałości wykonania. Uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak targi ślubne, spotkania firmowe czy wystawy psów możemy zobaczyć przedmioty z logo firmy lub sponsora. Kibicując na meczu zwróćmy uwagę na strój zawodników, właściciele klubów sportowych często zamawiają koszulki dla zawodników z grafiką klubu.Chcąc więcej dowiedzieć się o tej metodzie wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, ponieważ ta metoda używana jest w wielu projektach.